19. červen 2014 - Kurz skalního lezení na Kružberku

 

V rámci školního výletu kvarty B gymnázia Volgogradská 6a pod vedením Mgr. Bartoňkové a za spolupráce Mgr. Onderkové se uskutečnil jednodenn kurz skalního lezení. Z celé třídy se, bohužel, posbíralo pouze 11 odvážlivců, kteří si lezení na cvičných skalách pod Kružberskou přehradou vyzkoušeli. O co méně bylo lezců, o to větší byla intenzita výkonů každého z ních!

Nejprve lezci absolvovali krátkou instruktáž o bezpečnosti pohybu pod skalou. Naučili se oblékání sedacího úvazku, navazování na lano protisměrným osmičkovým uzlem a jištění lezce "top-rope" s využitím záložního jističe. A šli jsme do první cesty!

 

Pak následovalo intenzivní lezení 3 lehčích cest, všechny byly nataženy na Žabím koni, neboť na Hlavním masivu se usadil jiný školní výlet. Nakonec jsme natáhli i trochu obtížnější cestu s klasifikací 6 UIAA - Baudišovu vpravo. Odvážlivci ji vyzkoušeli a bojovali zdatně. Nějaký trénink ještě ale chybí...

Lezení šlo všem na jedničku! Ve skupince nebyl nikdo, kdo by se zbytečně klepal a zmatkoval. A někteří se na první pohled projevili jako rození lezci - namátkou Anče, Terka, Ondra. Samozřejmě musím zmínit již zkušeného lezce Dana, pro kterého skály již dávno nejsou zemí neznámou.

Na závěr dne si Dan vymohl slaňování - a jsem rád, že na mě tlačil. Byla to sranda. Nejprve jsme se všichni "nasáčkovali" na štand u borovice, a pak jeden po druhém sjížděli po laně dolů.

Velkým překvapením na závěr dne byl lezecký výkon Mgr. Onderkové, která si samostatně slanila. Smekám! Se strachem z výšek a bez jakékoliv zkušenosti na skalách bych se do toho asi nepustil.

Díky všem za skvělý den a těším se na další společné lezení. Snad si z nabídky vyberete. Speciálně děkuji Zuzance za vydatnou pomoc - díky, Zuzi!!! Další fotky najdete v galerii.